iso_639-3 - en to eo translation catalogue (922 entries)

en: Abkhazian
eo: Abĥaza

en: Achinese
eo: Aĉea

en: Acoli
eo: Aĉola

en: Adangme
eo: Adanma

en: Afar
eo: Afara

en: Afghan Sign Language
eo: Afgana gestolingvo

en: Afrihili
eo: Afrihila

en: Afrikaans
eo: Afrikansa

en: Ainu (Japan)
eo: Ajnua

en: Akan
eo: Akana

en: Akkadian
eo: Akada

en: Albanian
eo: Albana

en: Albanian Sign Language
eo: Albana gestolingvo

en: Albanian, Arbëreshë
eo: Albana, Italia

en: Aleut
eo: Aleuta

en: Algerian Arabic
eo: Alĝeria araba

en: Algerian Saharan Arabic
eo: Alĝeria Sahara araba

en: Algerian Sign Language
eo: Alĝeria gestolingvo

en: Algonquian, Carolina
eo: Algonkia, Karolina

en: Altai, Northern
eo: Altaja, norda

en: Altai, Southern
eo: Altaja, suda

en: Ambonese Malay
eo: Malaja de Ambon

en: Amdo Tibetan
eo: Tibeta de Amdo

en: American Sign Language
eo: Usona gestolingvo

en: Amharic
eo: Amhara

en: Ancient Greek (to 1453)
eo: Antikva greka (ĝis 1453)

en: Ancient Hebrew
eo: Antikva hebrea

en: Ancient Macedonian
eo: Antikva makedona

en: Ancient North Arabian
eo: Antikva nord-araba

en: Andalusian Arabic
eo: Andaluza araba

en: Andaman Creole Hindi
eo: Kreola hindia de Andaman

en: Anglo-Norman
eo: Anglo-normana

en: Antigua and Barbuda Creole English
eo: Antigva-Barbuda kreola angla

en: Apache, Western
eo: Apaĉa, okcidenta

en: Aquitanian
eo: Akvitana

en: Arabic
eo: Araba

en: Arabic, Algerian
eo: Araba, Alĝeria

en: Arabic, Algerian Saharan
eo: Araba, Alĝeria Sahara

en: Arabic, Andalusian
eo: Araba, andaluza

en: Arabic, Baharna
eo: Araba, Barejna

en: Arabic, Chadian
eo: Araba, Ĉada

en: Arabic, Cypriot
eo: Araba, Kipra

en: Arabic, Dhofari
eo: Araba de Dhofar

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
eo: Araba, orienta Egiptia beduena

en: Arabic, Egyptian
eo: Araba, egipta

en: Arabic, Gulf
eo: Araba, golfa

en: Arabic, Hijazi
eo: Araba, Heĝaza

en: Arabic, Judeo-Iraqi
eo: Araba, jud-Iraka

en: Arabic, Judeo-Moroccan
eo: Araba, jud-Maroka

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
eo: Araba, juda-Tripolia

en: Arabic, Judeo-Tunisian
eo: Araba, jud-Tunizia

en: Arabic, Judeo-Yemeni
eo: Araba, jud-Jemena

en: Arabic, Libyan
eo: Araba, libia

en: Arabic, Mesopotamian
eo: Araba, Mezopotamia

en: Arabic, Moroccan
eo: Araba, Maroka

en: Arabic, North Levantine
eo: Araba, norda levantena

en: Arabic, North Mesopotamian
eo: Araba, norda Mezopotamia

en: Arabic, Omani
eo: Araba, Omana

en: Arabic, Sanaani
eo: Araba, Sanaa

en: Arabic, South Levantine
eo: Araba, suda levantena

en: Arabic, Standard
eo: Araba, norma

en: Arabic, Sudanese
eo: Araba, Sudana

en: Arabic, Tajiki
eo: Araba, taĝika

en: Arabic, Tunisian
eo: Araba, Tunizia

en: Arabic, Uzbeki
eo: Araba, uzbeka

en: Aragonese
eo: Aragona

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
eo: Aramea, juda Babilona (ĉ. 200–1200 p.K.)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
eo: Aramea, juda Palestina

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
eo: Aramea, oficiala (700–300 a.K.)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
eo: Aramea, malnova (ĝis 700 a.K.)

en: Aramaic, Samaritan
eo: Aramea, Samaria

en: Arapaho
eo: Arapaha

en: Arawak
eo: Aravaka

en: Arbëreshë Albanian
eo: Italia albana

en: Argentine Sign Language
eo: Argentina gestolingvo

en: Armenian
eo: Armena

en: Armenian Sign Language
eo: Armena gestolingvo

en: Armenian, Classical
eo: Armena, klasika

en: Armenian, Middle
eo: Armena, meza

en: Assamese
eo: Asama

en: Assyrian Neo-Aramaic
eo: Asiria nov-aramea

en: Asturian
eo: Asturia gestolingvo

en: Australian Aborigines Sign Language
eo: Aŭstralia aborigena gestolingvo

en: Australian Sign Language
eo: Aŭstralia gestolingvo

en: Austrian Sign Language
eo: Aŭstra gestolingvo

en: Avaric
eo: Avara

en: Avestan
eo: Avesta

en: Awadhi
eo: Avada

en: Aymara
eo: Ajmara

en: Azerbaijani
eo: Azerbajĝana

en: Azerbaijani, North
eo: Azerbajĝana, norda

en: Azerbaijani, South
eo: Azerbajĝana, suda

en: Bactrian
eo: Baktria

en: Bahamas Creole English
eo: Bahama kreola angla

en: Baharna Arabic
eo: Barejna araba

en: Balinese
eo: Balia

en: Balinese Malay
eo: Balia malaja

en: Baltic Romani
eo: Balta cigana

en: Baluchi
eo: Beluĉa

en: Bamako Sign Language
eo: Bamaka gestolingvo

en: Bangla
eo: Bengala

en: Bara Malagasy
eo: Malagasa de Bara

en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
eo: Juda nov-aramea de Barzan

en: Bashkir
eo: Baŝkira

en: Basque
eo: Eŭska

en: Beja
eo: Beĝa

en: Belarusian
eo: Belorusa

en: Belize Kriol English
eo: Beliza kreola angla

en: Bengali
eo: Bengala

en: Bengkala Sign Language
eo: Gestolingvo de Bengkala

en: Berau Malay
eo: Malaja de Berau

en: Berbice Creole Dutch
eo: Kreola Nederlanda de Berbice

en: Bhojpuri
eo: Boĝpura

en: Bikol
eo: Bikola

en: Bini
eo: Bina

en: Bislama
eo: Bislamo

en: Bohtan Neo-Aramaic
eo: Nov-aramea de Bohtan

en: Bolivian Sign Language
eo: Bolivia gestolingvo

en: Bosnian
eo: Bosna

en: Braj
eo: Braĝa

en: Brazilian Sign Language
eo: Brazila gestolingvo

en: Breton
eo: Bretona

en: Breton, Middle
eo: Bretona, meza

en: Breton, Old
eo: Bretona, malnova

en: British Sign Language
eo: Brita gestolingvo

en: Brunei
eo: Bruneja

en: Buginese
eo: Buĝia

en: Bulgarian
eo: Bulgara

en: Bulgarian Sign Language
eo: Bulgara gestolingvo

en: Buriat
eo: Burjata

en: Buriat, China
eo: Burjata, Ĉinia

en: Buriat, Mongolia
eo: Burjata, Mongolia

en: Buriat, Russia
eo: Burjata, Rusia

en: Burmese
eo: Birma

en: Burmese, Old
eo: Birma, malnova

en: Caddo
eo: Kada

en: Cameroon Pidgin
eo: Kameruna piĝino

en: Cappadocian Greek
eo: Kapadocia greka

en: Caribbean Hindustani
eo: Kariba Hindustana

en: Caribbean Javanese
eo: Kariba Java

en: Carolina Algonquian
eo: Karolina algonkia

en: Carolinian
eo: Karolina

en: Carpathian Romani
eo: Karpata romaa

en: Catalan
eo: Kataluna

en: Catalan Sign Language
eo: Kataluna gestolingvo

en: Cebuano
eo: Cebuana

en: Celtiberian
eo: Keltibera

en: Central Atlas Tamazight
eo: Centra Atlasa tamaziĥta

en: Central Khmer
eo: Centra ĥmera

en: Central Kurdish
eo: Centra kurda

en: Central Malay
eo: Centra malaja

en: Central Okinawan
eo: Centra Okinava

en: Chadian Arabic
eo: Ĉada araba

en: Chadian Sign Language
eo: Ĉada gestolingvo

en: Chagatai
eo: Ĉagataja

en: Chaldean Neo-Aramaic
eo: Ĥaldea nov-aramea

en: Chamorro
eo: Ĉamora

en: Chechen
eo: Ĉeĉena

en: Cherokee
eo: Ĉeroka

en: Cheyenne
eo: Ĉejena

en: Chiangmai Sign Language
eo: Gestolingvo de Chiang Mai

en: Chibcha
eo: Ĉibĉa

en: Chilean Sign Language
eo: Ĉilia gestolingvo

en: China Buriat
eo: Ĉinia burjata

en: Chinese
eo: Ĉina

en: Chinese Pidgin English
eo: Ĉina piĝina angla

en: Chinese Sign Language
eo: Ĉina gestolingvo

en: Chinese, Gan
eo: Ĉina, Ĝjangŝjia

en: Chinese, Huizhou
eo: Ĉina de Hujĝoŭ

en: Chinese, Late Middle
eo: Ĉina, malfrua meza

en: Chinese, Literary
eo: Ĉina, literatura

en: Chinese, Mandarin
eo: Ĉina, mandarena

en: Chinese, Min Bei
eo: Ĉina, Norda Fuĝjana

en: Chinese, Min Dong
eo: Ĉina, orienta Fuĝjana

en: Chinese, Min Zhong
eo: Ĉina, centra Fuĝjana

en: Chinese, Old
eo: Ĉina, malnova

en: Chinese, Xiang
eo: Ĉina, Hunana

en: Chinook jargon
eo: Ĉinuka ĵargono

en: Chipewyan
eo: Ĉipeŭja

en: Choctaw
eo: Ĉoktaŭa

en: Chuukese
eo: Ĉuka

en: Chuvash
eo: Ĉuvaŝa

en: Cisalpine Gaulish
eo: Cisalpa gaŭla

en: Classical Armenian
eo: Klasika armena

en: Classical Mongolian
eo: Klasika mongola

en: Classical Syriac
eo: Klasika siria

en: Classical Tibetan
eo: Klasika Tibeta

en: Cocos Islands Malay
eo: Kokosinsulara malaja

en: Colombian Sign Language
eo: Kolombia gestolingvo

en: Colonia Tovar German
eo: Germana de Kolonio Tovar

en: Colorado
eo: Kolorada

en: Coptic
eo: Kopta

en: Cornish
eo: Kornvala

en: Cornish, Middle
eo: Kornvala, meza

en: Cornish, Old
eo: Kornvala, malnova

en: Corsican
eo: Korsika

en: Costa Rican Sign Language
eo: Kostarika gestolingvo

en: Cree
eo: Kria

en: Creek
eo: Muskogia

en: Creole Arabic, Sudanese
eo: Kreola araba, Sudana

en: Creole Dutch, Berbice
eo: Kreola Nederlanda de Berbice

en: Creole English, Antigua and Barbuda
eo: Kreola angla, Antigva-Barbuda

en: Creole English, Bahamas
eo: Kreola angla, Bahama

en: Creole English, Fernando Po
eo: Kreola angla de Fernando Po

en: Creole English, Grenadian
eo: Kreola angla, Grenada

en: Creole English, Guyanese
eo: Kreola angla, Gujana

en: Creole English, Hawai'i
eo: Kreola angla, Havaja

en: Creole English, Islander
eo: Kreola angla de Sankt-Andrea kaj Providenca insularo

en: Creole English, Jamaican
eo: Kreola angla, Jamajka

en: Creole English, Nicaragua
eo: Kreola angla, Nikaragva

en: Creole English, Tobagonian
eo: Kreola angla, Tobaga

en: Creole English, Trinidadian
eo: Kreola angla, Trinidada

en: Creole English, Vincentian
eo: Kreola angla, Sankta-Vincenta

en: Creole English, Virgin Islands
eo: Kreola angla, Virgulininsula

en: Creole French, Guadeloupean
eo: Kreola franca, Gvadelupa

en: Creole French, Guianese
eo: Kreola franca, Gujana

en: Creole French, Karipúna
eo: Kreola franca de Karipúna

en: Creole French, Réunion
eo: Kreola franca, Reunia

en: Creole French, Saint Lucian
eo: Kreola franca, Sankta-Lucia

en: Creole French, Seselwa
eo: Kreola franca, Sejŝela

en: Creole Hindi, Andaman
eo: Kreola hindia de Andaman

en: Creole Malay, Malaccan
eo: Kreola malaja, Malaka

en: Creole Malay, Sri Lankan
eo: Kreola malaja, Srilanka

en: Creole Portuguese, Malaccan
eo: Kreola portugala, Malaka

en: Creole, Louisiana
eo: Kreola lingvo, Luiziana

en: Crimean Tatar
eo: Krimea tatara

en: Croatia Sign Language
eo: Kroata gestolingvo

en: Croatian
eo: Kroata

en: Cuba Sign Language
eo: Kuba gestolingvo

en: Cypriot Arabic
eo: Kipra araba

en: Czech
eo: Ĉeĥa

en: Czech Sign Language
eo: Ĉeĥa gestolingvo

en: Dakota
eo: Dakotaa

en: Dalmatian
eo: Dalmata

en: Danish
eo: Dana

en: Danish Sign Language
eo: Dana gestolingvo

en: Dargwa
eo: Darga

en: Deccan
eo: Dekana

en: Delaware
eo: Delavara

en: Delaware, Pidgin
eo: Delavara, piĝina

en: Dhofari Arabic
eo: Araba de Dhofar

en: Dixon Reef
eo: Dixon-rifa

en: Dogrib
eo: Dogriba

en: Dominican Sign Language
eo: Dominga gestolingvo

en: Dutch
eo: Nederlanda

en: Dutch Sign Language
eo: Nederlanda gestolingvo

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
eo: Nederlanda, meza (ĉ. 1050–1350)

en: Dutch, Old
eo: Malnova nederlanda

en: Dutton World Speedwords
eo: Mondaj Rapidvortoj de Dutton

en: Dyula
eo: Djula

en: Dzongkha
eo: Dzonka

en: Eastern Bolivian Guaraní
eo: Orient-Bolivia gvarania

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
eo: Orienta Egiptia beduena araba

en: Eastern Yiddish
eo: Orienta jido

en: Ecuadorian Sign Language
eo: Ekvadora gestolingvo

en: Edomite
eo: Edoma

en: Efik
eo: Efika

en: Egypt Sign Language
eo: Egipta gestolingvo

en: Egyptian (Ancient)
eo: Egipta (antikva)

en: Egyptian Arabic
eo: Egipta araba

en: Ekajuk
eo: Ekaĝuka

en: Elamite
eo: Elama

en: English
eo: Angla

en: English, Liberian
eo: Angla, Liberia

en: English, Middle (1100-1500)
eo: Angla, meza (1100–1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
eo: Anglosaksa (ĉ. 450–1100)

en: Erzya
eo: Erzja

en: Estonian
eo: Estona

en: Estonian Sign Language
eo: Estona gestolingvo

en: Estonian, Standard
eo: Estona, norma

en: Eteocretan
eo: Ver-Kreta

en: Eteocypriot
eo: Ver-Kipra

en: Etruscan
eo: Etruska

en: Ewe
eo: Evea

en: Ewondo
eo: Eunda

en: Fanti
eo: Fanta

en: Faroese
eo: Feroa

en: Fernando Po Creole English
eo: Kreola angla de Fernando Po

en: Fiji Hindi
eo: Fiĝia hindia

en: Fijian
eo: Fiĝia

en: Fijian, Western
eo: Fiĝia, okcidenta

en: Filipino
eo: Filipina

en: Finland-Swedish Sign Language
eo: Finlanda-sveda gestolingvo

en: Finnish
eo: Finna

en: Finnish Sign Language
eo: Finna gestolingvo

en: Finnish, Tornedalen
eo: Finna de la Valo de Torne

en: Fon
eo: Fona

en: Frankish
eo: Franka

en: French
eo: Franca

en: French Sign Language
eo: Franca gestolingvo

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
eo: Franca, meza (ĉ. 1400–1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
eo: Franca, malnova (842–ĉ. 1400)

en: Frisian, Old
eo: Frisa, malnova

en: Frisian, Western
eo: Frisa, okcidenta

en: Friulian
eo: Friula

en: Fulah
eo: Fula

en: Ga
eo: Gaa

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
eo: Gaela, Irlanda-skota

en: Gaelic, Scottish
eo: Gaela, skota

en: Galatian
eo: Galata

en: Gan Chinese
eo: Ĝjangŝjia ĉina

en: Gaulish, Cisalpine
eo: Gaŭla, cisalpa

en: Gaulish, Transalpine
eo: Gaŭla, transalpa

en: Gayo
eo: Gaja

en: Geez
eo: Pra-etiopa (Gezo)

en: Georgian
eo: Kartvela

en: Georgian, Old
eo: Kartvela, malnova

en: German
eo: Germana

en: German Sign Language
eo: Germana gestolingvo

en: German, Colonia Tovar
eo: Germana de Kolonio Tovar

en: German, Hutterite
eo: Germana de Hutter-anoj

en: German, Low
eo: Germana, malalt-

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
eo: Germana, meza alt- (ĉ. 1050–1500)

en: German, Middle Low
eo: Germana, meza malalt-

en: German, Old High (ca. 750-1050)
eo: Germana, malnova alt- (ĉ. 750–1050)

en: German, Pennsylvania
eo: Germana, Pennsilvania

en: German, Swiss
eo: Alemana

en: Ghanaian Pidgin English
eo: Ganaa piĝina angla

en: Ghanaian Sign Language
eo: Ganaa gestolingvo

en: Gilbertese
eo: Kiribata

en: Gondi
eo: Gonda

en: Gorontalo
eo: Gorontala

en: Gothic
eo: Gota

en: Grebo
eo: Greba

en: Greek Sign Language
eo: Greka gestolingvo

en: Greek, Ancient (to 1453)
eo: Greka, antikva (ĝis 1453)

en: Greek, Cappadocian
eo: Greka, Kapadocia

en: Greek, Modern (1453-)
eo: Moderna greka (post 1453)

en: Greek, Mycenaean
eo: Greka, Micena

en: Grenadian Creole English
eo: Grenada kreola angla

en: Guadeloupean Creole French
eo: Gvadelupa kreola franca

en: Guarani
eo: Gvarania

en: Guaraní, Eastern Bolivian
eo: Gvarania, orient-Bolivia

en: Guaraní, Paraguayan
eo: Gvarania, Paragvaja

en: Guaraní, Western Bolivian
eo: Gvarania, okcident-Bolivia

en: Guatemalan Sign Language
eo: Gvatemala gestolingvo

en: Guianese Creole French
eo: Gujana kreola franca

en: Guinean Sign Language
eo: Gvinea gestolingvo

en: Gujarati
eo: Guĝarata

en: Gulf Arabic
eo: Golfa araba

en: Guyanese Creole English
eo: Gujana kreola angla

en: Haiphong Sign Language
eo: Gestolingvo de Haiphong

en: Halh Mongolian
eo: Mongola de Halh

en: Hanoi Sign Language
eo: Hanoja gestolingvo

en: Hausa
eo: Haŭsa

en: Hawai'i Creole English
eo: Havaja kreola angla

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
eo: Havaja gestolingvo

en: Hawaiian
eo: Havaja

en: Hebrew
eo: Hebrea

en: Hebrew, Ancient
eo: Hebrea, antikva

en: Herero
eo: Herera

en: Hiberno-Scottish Gaelic
eo: Irlanda-skota gaela

en: Hijazi Arabic
eo: Heĝaza araba

en: Hiligaynon
eo: Hiligajnona

en: Hindi
eo: Hindia

en: Hindi, Fiji
eo: Hindia, Fiĝia

en: Hindustani, Caribbean
eo: Hindustana, kariba

en: Hiri Motu
eo: Hirimotua

en: Hittite
eo: Hitita

en: Hittite, Middle
eo: Hitita, meza

en: Hittite, Old
eo: Hitita, malnova

en: Hmong
eo: Hmonga

en: Ho Chi Minh City Sign Language
eo: Ho-Ĉi-Min-Urba gestolingvo

en: Honduras Sign Language
eo: Hondura gestolingvo

en: Hong Kong Sign Language
eo: Honkonga gestolingvo

en: Huizhou Chinese
eo: Ĉina de Hujĝoŭ

en: Hungarian
eo: Hungara

en: Hungarian Sign Language
eo: Hungara gestolingvo

en: Hungarian, Old
eo: Hungara, malnova

en: Hutterite German
eo: Germana de Hutter-anoj

en: Iban
eo: Ibana

en: Icelandic
eo: Islanda

en: Icelandic Sign Language
eo: Islanda gestolingvo

en: Igbo
eo: Igba

en: Iloko
eo: Iloka

en: Indian Sign Language
eo: Barata gestolingvo

en: Indo-Portuguese
eo: Hind-portugala

en: Indonesian
eo: Indonezia

en: Indonesian Sign Language
eo: Indonezia gestolingvo

en: Indus Valley Language
eo: Indusvala lingvo

en: Ingush
eo: Inguŝa

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
eo: Interlingvao (IALA)

en: Interlingue
eo: Interlingveo (Okcidentalo)

en: International Sign
eo: Internacia gestolingvo

en: Inuit Sign Language
eo: Inuita gestolingvo

en: Inuktitut
eo: Inuktituta

en: Inupiaq
eo: Inupiaka

en: Iranian Persian
eo: Irana persa

en: Irish
eo: Irlanda

en: Irish Sign Language
eo: Irlanda gestolingvo

en: Irish, Middle (900-1200)
eo: Irlanda, meza (900–1200)

en: Irish, Old (to 900)
eo: Irlanda, malnova (ĝis 900)

en: Irish, Primitive
eo: Irlanda, primitiva

en: Islander Creole English
eo: Kreola angla de Sankt-Andrea kaj Providenca insularo

en: Israeli Sign Language
eo: Israela gestolingvo

en: Italian
eo: Itala

en: Italian Sign Language
eo: Itala gestolingvo

en: Jamaican Country Sign Language
eo: Jamajka kampara gestolingvo

en: Jamaican Creole English
eo: Jamajka kreola angla

en: Jamaican Sign Language
eo: Jamajka gestolingvo

en: Japanese
eo: Japana

en: Japanese Sign Language
eo: Japana gestolingvo

en: Japanese, Old
eo: Japana, malnova

en: Javanese
eo: Java

en: Javanese, Caribbean
eo: Java, kariba

en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
eo: Juda Babilona aramea (ĉ. 200–1200 p.K.)

en: Jewish Palestinian Aramaic
eo: Juda Palestina aramea

en: Jhankot Sign Language
eo: Gestolingvo de Jhankot

en: Jordanian Sign Language
eo: Jordania gestolingvo

en: Judeo-Arabic
eo: Judaraba

en: Judeo-Berber
eo: Jud-berbera

en: Judeo-Georgian
eo: Jud-kartvela

en: Judeo-Iraqi Arabic
eo: Jud-Iraka araba

en: Judeo-Italian
eo: Jud-itala

en: Judeo-Moroccan Arabic
eo: Jud-Maroka araba

en: Judeo-Persian
eo: Judpersa

en: Judeo-Tripolitanian Arabic
eo: Juda-Tripolia araba

en: Judeo-Tunisian Arabic
eo: Jud-Tunizia araba

en: Judeo-Yemeni Arabic
eo: Jud-Jemena araba

en: Jumla Sign Language
eo: Gestolingvo de Jumla

en: Jutish
eo: Jutlanda

en: Jèrriais
eo: Ĵerzeja

en: Kabardian
eo: Kabarda

en: Kabyle
eo: Kabila

en: Kachin
eo: Kaĉina

en: Kalmyk
eo: Kalmuka

en: Kanuri
eo: Kanura

en: Kara-Kalpak
eo: Karakalpaka

en: Karachay-Balkar
eo: Karaĉaja-balkara

en: Karelian
eo: Karela

en: Karipúna Creole French
eo: Kreola franca de Karipúna

en: Kashmiri
eo: Kaŝmira

en: Kashubian
eo: Kaŝuba

en: Kawi
eo: Kavia

en: Kazakh
eo: Kazaĥa

en: Kentish Sign Language, Old
eo: Kenta gestolingvo, malnova

en: Kenyan Sign Language
eo: Kenja gestolingvo

en: Khasi
eo: Kasia

en: Khmer, Central
eo: Ĥmera, centra

en: Khmer, Northern
eo: Ĥmera, norda

en: Khotanese
eo: Ĥotana

en: Kikuyu
eo: Gikuja

en: Kimbundu
eo: Mbunda

en: Kinyarwanda
eo: Ruanda

en: Kirghiz
eo: Kirgiza

en: Komi
eo: Komia

en: Kongo
eo: Konga

en: Kongo, San Salvador
eo: Konga, San-Salvadora

en: Korean
eo: Korea

en: Korean Sign Language
eo: Korea gestolingvo

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
eo: Korea, meza (10a–16a jarcentoj)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
eo: Korea, malnova (3a–9a jarcentoj)

en: Kosraean
eo: Kosraja

en: Kpelle
eo: Kpela

en: Kriol English, Belize
eo: Kreola angla, Beliza

en: Kuanyama
eo: Kuanjama

en: Kumyk
eo: Kumika

en: Kurdish
eo: Kurda

en: Kurdish, Central
eo: Kurda, centra

en: Kurdish, Northern
eo: Kurda, norda

en: Kurdish, Southern
eo: Kurda, suda

en: Kurukh
eo: Kuruka

en: Kutenai
eo: Kutenaja

en: Ladino
eo: Judhispana

en: Lahnda
eo: Lahanda

en: Langue des signes de Belgique Francophone
eo: Franclingva belga gestolingvo

en: Lao
eo: Laosa

en: Laos Sign Language
eo: Laosa gestolingvo

en: Late Middle Chinese
eo: Malfrua meza ĉina

en: Latin
eo: Latino

en: Latvian
eo: Latva

en: Latvian Sign Language
eo: Latva gestolingvo

en: Latvian, Standard
eo: Latva, norma

en: Lezghian
eo: Lezga

en: Liberian English
eo: Liberia angla

en: Libyan Arabic
eo: Libia araba

en: Libyan Sign Language
eo: Libia gestolingvo

en: Ligurian (Ancient)
eo: Ligura (antikva)

en: Limburgan
eo: Limburga

en: Linear A
eo: Lineara A

en: Lingua Franca Nova
eo: Lingvo franka nova

en: Literary Chinese
eo: Literatura ĉina

en: Lithuanian
eo: Litova

en: Lithuanian Sign Language
eo: Litova gestolingvo

en: Lithuanian, Old
eo: Litova, malnova

en: Lojban
eo: Loĵbano

en: Louisiana Creole
eo: Luiziana kreola lingvo

en: Low German
eo: Malaltgermana

en: Lower Silesian
eo: Malsupra Silezia

en: Lozi
eo: Loza

en: Luba-Katanga
eo: Luba-katanga

en: Luba-Lulua
eo: Luba-lulua

en: Luiseno
eo: Luisena

en: Lule Sami
eo: Lula samea

en: Luo (Kenya and Tanzania)
eo: Lua (Kenjo kaj Tanzanio)

en: Lushai
eo: Luŝaja

en: Lusitanian
eo: Luzitana

en: Luxembourgish
eo: Leceburga

en: Lycian
eo: Likia

en: Lydian
eo: Lida

en: Lyons Sign Language
eo: Liona gestolingvo

en: Macanese
eo: Makaa

en: Macedo-Romanian
eo: Makedon-rumana

en: Macedonian
eo: Makedona

en: Macedonian, Ancient
eo: Makedona, antikva

en: Madagascar Sign Language
eo: Madagaskara gestolingvo

en: Madurese
eo: Madura

en: Magahi
eo: Magaha

en: Maithili
eo: Majtila

en: Makasar
eo: Makasara

en: Malaccan Creole Malay
eo: Makala kreola malaja

en: Malaccan Creole Portuguese
eo: Malaka kreola portugala

en: Malagasy
eo: Malagasa

en: Malagasy, Bara
eo: Malagasa de Bara

en: Malay (individual language)
eo: Malaja

en: Malay (macrolanguage)
eo: Malaja (makrolingvo)

en: Malay, Ambonese
eo: Malaja de Ambon

en: Malay, Balinese
eo: Malaja, Balia

en: Malay, Berau
eo: Malaja de Berau

en: Malay, Central
eo: Malaja, centra

en: Malay, Cocos Islands
eo: Malaja, Kokosinsulara

en: Malay, Sabah
eo: Malaja de Sabah

en: Malay, Standard
eo: Malaja, norma

en: Malayalam
eo: Malajala

en: Malaysian Sign Language
eo: Malajzia gestolingvo

en: Maltese
eo: Malta

en: Maltese Sign Language
eo: Malta gestolingvo

en: Manchu
eo: Manĉura

en: Mandar
eo: Mandara

en: Mandarin Chinese
eo: Mandarena ĉina

en: Mandingo
eo: Mandinga

en: Manichaean Middle Persian
eo: Maniĥea meza persa

en: Manipuri
eo: Manipura

en: Manx
eo: Manksa

en: Maori
eo: Maoria

en: Marathi
eo: Marata

en: Maritime Sign Language
eo: Mara gestolingvo

en: Marquesan, South
eo: Markiza, suda

en: Martha's Vineyard Sign Language
eo: Gestolingvo de Vinberejo de Marta

en: Marwari
eo: Marvara

en: Masai
eo: Masaja

en: Mauritian Sign Language
eo: Maŭricia gestolingvo

en: Media Lengua
eo: Duona lingvo

en: Mesopotamian Arabic
eo: Mezopotamia araba

en: Mexican Sign Language
eo: Meksika gestolingvo

en: Middle Armenian
eo: Meza armena

en: Middle Breton
eo: Meza bretona

en: Middle Cornish
eo: Meza Kornvala

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
eo: Meza Nederlanda (ĉ. 1050–1350)

en: Middle English (1100-1500)
eo: Meza angla (1100–1500)

en: Middle French (ca. 1400-1600)
eo: Meza franca (ĉ. 1400–1600)

en: Middle High German (ca. 1050-1500)
eo: Meza altgermana (ĉ. 1050–1500)

en: Middle Hittite
eo: Meza hitita

en: Middle Irish (900-1200)
eo: Meza Irlanda (900–1200)

en: Middle Korean (10th-16th cent.)
eo: Meza korea (10a–16a jarcentoj)

en: Middle Low German
eo: Meza malaltgermana

en: Middle Mongolian
eo: Meza mongola

en: Middle Welsh
eo: Meza kimra

en: Min Bei Chinese
eo: Norda Fuĝjana ĉina

en: Min Dong Chinese
eo: Orienta Fuĝjana ĉina

en: Min Zhong Chinese
eo: Centra Fuĝjana ĉina

en: Minangkabau
eo: Minanga

en: Mirandese
eo: Miranda

en: Moabite
eo: Moaba

en: Modern Greek (1453-)
eo: Moderna greka (post 1453)

en: Mohawk
eo: Mohaka

en: Moksha
eo: Mokŝa

en: Moldova Sign Language
eo: Moldava gestolingvo

en: Monastic Sign Language
eo: Monaĥa gestolingvo

en: Mongo
eo: Monga

en: Mongolia Buriat
eo: Mongolia Burjata

en: Mongolian
eo: Mongola

en: Mongolian Sign Language
eo: Mongola gestolingvo

en: Mongolian, Classical
eo: Mongola, klasika

en: Mongolian, Halh
eo: Mongola de Halh

en: Mongolian, Middle
eo: Mongola, meza

en: Mongolian, Peripheral
eo: Mongola, periferia

en: Moroccan Arabic
eo: Maroka araba

en: Moroccan Sign Language
eo: Maroka gestolingvo

en: Mossi
eo: Mosa

en: Mozambican Sign Language
eo: Mozambika gestolingvo

en: Multiple languages
eo: Plurlingva

en: Mycenaean Greek
eo: Micena greka

en: Namibian Sign Language
eo: Namibia gestolingvo

en: Nauru
eo: Naura

en: Ndebele, North
eo: Ndebela, norda

en: Ndebele, South
eo: Ndebela, suda

en: Neapolitan
eo: Napola

en: Negerhollands
eo: Negro-Nederlanda

en: Neo-Aramaic, Assyrian
eo: Nov-aramea, Asiria

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
eo: Nov-aramea, juda de Barzan

en: Neo-Aramaic, Bohtan
eo: Nov-aramea de Bohtan

en: Neo-Aramaic, Chaldean
eo: Nov-aramea, ĥaldea

en: Neo-Aramaic, Western
eo: Nov-aramea, okcidenta

en: Nepalese Sign Language
eo: Nepala gestolingvo

en: Nepali (individual language)
eo: Nepala (individua lingvo)

en: Nepali (macrolanguage)
eo: Nepala (makrolingvo)

en: New Zealand Sign Language
eo: Nov-Zelanda gestolingvo

en: Nias
eo: Niasa

en: Nicaragua Creole English
eo: Nikaragva kreola angla

en: Nicaraguan Sign Language
eo: Nikaragva gestolingvo

en: Nigerian Pidgin
eo: Niĝeria piĝino

en: Nigerian Sign Language
eo: Niĝeria gestolingvo

en: Niuean
eo: Niua

en: No linguistic content
eo: Sen lingvistika enhavo

en: Nogai
eo: Nogaja

en: Norse, Old
eo: Norena

en: North Arabian, Ancient
eo: Nord-araba, antikva

en: North Azerbaijani
eo: Norda Azerbajĝana

en: North Levantine Arabic
eo: Norda levantena araba

en: North Mesopotamian Arabic
eo: Norda Mezopotamia araba

en: Northeastern Thai
eo: Nordorienta taja

en: Northern Altai
eo: Norda Altaja

en: Northern Khmer
eo: Norda ĥmera

en: Northern Kurdish
eo: Norda kurda

en: Northern Sami
eo: Norda samea

en: Northern Thai
eo: Norda taja

en: Northern Uzbek
eo: Norda uzbeka

en: Norwegian
eo: Norvega

en: Norwegian Bokmål
eo: Dannorvega

en: Norwegian Nynorsk
eo: Norvega (Nynorsk)

en: Norwegian Sign Language
eo: Norvega gestolingvo

en: Nubian, Old
eo: Nubia, malnova

en: Numidian
eo: Numida

en: Nyamwezi
eo: Njamveza

en: Nyankole
eo: Njankora

en: Nyoro
eo: Njora

en: Occitan (post 1500)
eo: Okcitana (post 1500)

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
eo: Oficiala aramea (700–300 a.K.)

en: Ojibwa
eo: Oĝibva

en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
eo: Malnova aramea (ĝis 700 a.K.)

en: Old Breton
eo: Malnova bretona

en: Old Burmese
eo: Malnova Birma

en: Old Chinese
eo: Malnova ĉina

en: Old Cornish
eo: Malnova Kornvala

en: Old Dutch
eo: Nederlanda, malnova

en: Old English (ca. 450-1100)
eo: Anglosaksa (ĉ. 450–1100)

en: Old French (842-ca. 1400)
eo: Malnova franca (842–ĉ. 1400)

en: Old Frisian
eo: Malnova frisa

en: Old Georgian
eo: Malnova kartvela

en: Old High German (ca. 750-1050)
eo: Malnova altgermana (ĉ. 750–1050)

en: Old Hittite
eo: Malnova hitita

en: Old Hungarian
eo: Malnova hungara

en: Old Japanese
eo: Malnova japana

en: Old Kentish Sign Language
eo: Malnova Kenta gestolingvo

en: Old Korean (3rd-9th cent.)
eo: Malnova korea (3a–9a jarcentoj)

en: Old Lithuanian
eo: Malnova litova

en: Old Norse
eo: Norena

en: Old Nubian
eo: Malnova Nubia

en: Old Ossetic
eo: Malnova oseta

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
eo: Malnova persa (ĉ. 600–400 a.K.)

en: Old Provençal (to 1500)
eo: Malnova Provenca (ĝis 1500)

en: Old Russian
eo: Malnova rusa

en: Old Saxon
eo: Malnova saksa

en: Old Spanish
eo: Malnova hispana

en: Old Tamil
eo: Malnova tamula

en: Old Tibetan
eo: Malnova Tibeta

en: Old Turkish
eo: Malnova turka

en: Old Uighur
eo: Malnova ujgura

en: Omani Arabic
eo: Omana araba

en: Oromo
eo: Oroma

en: Osage
eo: Osaĝa

en: Ossetian
eo: Oseta

en: Ossetic, Old
eo: Oseta, malnova

en: Ottoman Turkish (1500-1928)
eo: Otomana turka (1500–1928)

en: Pahlavi
eo: Meza persa

en: Pakistan Sign Language
eo: Pakistana gestolingvo

en: Palauan
eo: Palaŭa

en: Pali
eo: Palia

en: Panamanian Sign Language
eo: Panama gestolingvo

en: Pangasinan
eo: Pangasina

en: Panjabi, Western
eo: Panĝaba, okcidenta

en: Papua New Guinean Sign Language
eo: Papu-Nov-Gvinea gestolingvo

en: Paraguayan Guaraní
eo: Paragvaja gvarania

en: Paraguayan Sign Language
eo: Paragvaja gestolingvo

en: Parsi
eo: Parsia

en: Parthian
eo: Parta

en: Pennsylvania German
eo: Pensilvania germana

en: Peripheral Mongolian
eo: Periferia mongola

en: Persian
eo: Persa

en: Persian Sign Language
eo: Persa gestolingvo

en: Persian, Iranian
eo: Persa, Irana

en: Persian, Manichaean Middle
eo: Persa, Maniĥea meza

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
eo: Persa, malnova (ĉ. 600–400 a.K.)

en: Peruvian Sign Language
eo: Perua gestolingvo

en: Philippine Sign Language
eo: Filipina gestolingvo

en: Phoenician
eo: Fenica

en: Phrygian
eo: Friga

en: Pidgin Delaware
eo: Piĝina Delavara

en: Pidgin English, Chinese
eo: Piĝina angla, ĉina

en: Pidgin English, Ghanaian
eo: Piĝina angla, Ganaa

en: Pidgin, Cameroon
eo: Piĝino, Kameruna

en: Pidgin, Nigerian
eo: Piĝino, Niĝeria

en: Pidgin, Timor
eo: Piĝino, Timora

en: Piemontese
eo: Piemonta

en: Pijin
eo: Salomona piĝino

en: Plains Indian Sign Language
eo: Ebenaĵa indiana gestolingvo

en: Pohnpeian
eo: Ponapea

en: Polish
eo: Pola

en: Polish Sign Language
eo: Pola gestolingvo

en: Pontic
eo: Ponta

en: Port Sandwich
eo: Haveno-Sandviĉa

en: Portuguese
eo: Portugala

en: Portuguese Sign Language
eo: Portugala gestolingvo

en: Primitive Irish
eo: Primitiva Irlanda

en: Principense
eo: Principea

en: Provençal, Old (to 1500)
eo: Provenca, malnova (ĝis 1500)

en: Prussian
eo: Prusa

en: Puerto Rican Sign Language
eo: Porto-Rika gestolingvo

en: Punic
eo: Punika

en: Pushto
eo: Paŝtua

en: Quebec Sign Language
eo: Kebekia gestolingvo

en: Quechua
eo: Keĉua

en: Rajasthani
eo: Raĝastana

en: Rapanui
eo: Paskinsula

en: Romani, Baltic
eo: Balta cigana

en: Romani, Carpathian
eo: Romaa, Karpatia

en: Romani, Welsh
eo: Cigana, kimra

en: Romanian
eo: Rumana

en: Romanian Sign Language
eo: Rumana gestolingvo

en: Romanian, Macedo-
eo: Rumana, makedon-

en: Romano-Greek
eo: Rom-greka

en: Romano-Serbian
eo: Ruman-serba

en: Romansh
eo: Romanĉa

en: Romany
eo: Romaa

en: Rundi
eo: Burunda

en: Russia Buriat
eo: Rusia burjata

en: Russian
eo: Rusa

en: Russian Sign Language
eo: Rusa gestolingvo

en: Russian, Old
eo: Rusa, malnova

en: Réunion Creole French
eo: Reunia kreola franca

en: Sabah Malay
eo: Malaja de Sabah

en: Sabine
eo: Sabena

en: Saint Lucian Creole French
eo: Sankta-Lucia kreola franca

en: Salvadoran Sign Language
eo: Salvadora gestolingvo

en: Samaritan
eo: Samaria

en: Samaritan Aramaic
eo: Samaria aramea

en: Sami, Northern
eo: Samea, norda

en: Sami, Southern
eo: Samea, suda

en: Samoan
eo: Samoa

en: San Salvador Kongo
eo: San-Salvadora Konga

en: Sanaani Arabic
eo: Sanaa araba

en: Sandawe
eo: Sandaŭa

en: Sango
eo: Sangoa

en: Sanskrit
eo: Sanskrito

en: Santali
eo: Santala

en: Sardinian
eo: Sarda

en: Sasak
eo: Sasaka

en: Saudi Arabian Sign Language
eo: Saud-Arabia gestolingvo

en: Saxon, Old
eo: Saksa, malnova

en: Scots
eo: Skota

en: Scottish Gaelic
eo: Skota gaela

en: Scythian
eo: Skita

en: Selangor Sign Language
eo: Gestolingvo de Selangor

en: Selkup
eo: Selkupa

en: Sentinel
eo: Sentinela

en: Serbian
eo: Serba

en: Serbo-Croatian
eo: Serbokroata

en: Serer
eo: Serera

en: Seselwa Creole French
eo: Sejŝela kreola franca

en: Shan
eo: Ŝana

en: Shark Bay
eo: Ŝarkgolfa

en: Shona
eo: Ŝona

en: Siberian Tatar
eo: Siberia tatara

en: Sicilian
eo: Sicilia

en: Sidamo
eo: Sidama

en: Sierra Leone Sign Language
eo: Sieraleona gestolingvo

en: Silesian
eo: Silezia

en: Silesian, Lower
eo: Silezia, malsupra

en: Sindhi
eo: Sinda

en: Singapore Sign Language
eo: Singapura gestolingvo

en: Slave (Athapascan)
eo: Slavia (atapaska)

en: Slovak
eo: Slovaka

en: Slovenian
eo: Slovena

en: Sogdian
eo: Sogdia

en: Somali
eo: Somalia

en: Soninke
eo: Soninka

en: Sotho, Southern
eo: Sota, suda

en: South African Sign Language
eo: Sud-Afrika gestolingvo

en: South Azerbaijani
eo: Suda Azerbajĝana

en: South Levantine Arabic
eo: Suda levantena araba

en: South Marquesan
eo: Suda Markiza

en: South West Bay
eo: Sudokcident-golfa

en: Southern Altai
eo: Suda Altaja

en: Southern Kurdish
eo: Suda kurda

en: Southern Sami
eo: Suda samea

en: Southern Thai
eo: Suda taja

en: Southern Uzbek
eo: Suda uzbeka

en: Spanish
eo: Hispana

en: Spanish Sign Language
eo: Hispana gestolingvo

en: Spanish, Old
eo: Hispana, malnova

en: Sri Lankan Creole Malay
eo: Srilanka kreola malaja

en: Standard Arabic
eo: Norma araba

en: Standard Estonian
eo: Norma estona

en: Standard Latvian
eo: Norma latva

en: Standard Malay
eo: Norma malaja

en: Standard Moroccan Tamazight
eo: Norma maroka berbera

en: Sudanese Arabic
eo: Sudana araba

en: Sudanese Creole Arabic
eo: Sudana kreola araba

en: Sumerian
eo: Sumera

en: Sundanese
eo: Sunda

en: Susu
eo: Susa

en: Swati
eo: Svazia

en: Swedish
eo: Sveda

en: Swedish Sign Language
eo: Sveda gestolingvo

en: Swiss German
eo: Alemana

en: Swiss-French Sign Language
eo: Svisa-franca gestolingvo

en: Swiss-German Sign Language
eo: Svis-germana gestolingvo

en: Swiss-Italian Sign Language
eo: Svisa-itala gestolingvo

en: Syriac
eo: Siria

en: Syriac, Classical
eo: Siria, klasika

en: Sãotomense
eo: Sao-Tomea

en: Tagalog
eo: Tagaloga

en: Tahitian
eo: Tahitia

en: Taiwan Sign Language
eo: Tajvana gestolingvo

en: Tajik
eo: Taĝika

en: Tajiki Arabic
eo: Taĝika araba

en: Tamashek
eo: Tamaŝeka

en: Tamazight, Central Atlas
eo: Tamaziĥta, centra Atlasa

en: Tamazight, Standard Moroccan
eo: Berbera, norma Maroka

en: Tamil
eo: Tamula

en: Tamil, Old
eo: Tamula, malnova

en: Tanzanian Sign Language
eo: Tanzania gestolingvo

en: Tatar
eo: Tatara

en: Tatar, Crimean
eo: Tatara, Krimea

en: Tatar, Siberian
eo: Tatara, Siberia

en: Telugu
eo: Telugua

en: Tereno
eo: Terena

en: Tetum
eo: Tetuma

en: Thai
eo: Taja

en: Thai Sign Language
eo: Taja gestolingvo

en: Thai, Northeastern
eo: Taja, nordorienta

en: Thai, Northern
eo: Taja, norda

en: Thai, Southern
eo: Taja, suda

en: Tibetan
eo: Tibeta

en: Tibetan, Amdo
eo: Tibeta de Amdo

en: Tibetan, Classical
eo: Tibeta, klasika

en: Tibetan, Old
eo: Tibeta, malnova

en: Tigre
eo: Tigrea

en: Tigrinya
eo: Tigraja

en: Timne
eo: Temna

en: Timor Pidgin
eo: Timora piĝino

en: Tiv
eo: Tiva

en: Tlingit
eo: Tlingita

en: Tobagonian Creole English
eo: Tobaga kreola angla

en: Tok Pisin
eo: Tokpisino

en: Tokelau
eo: Tokelaŭa

en: Tokharian A
eo: Toĥaro A

en: Tokharian B
eo: Toĥaro B

en: Tonga (Nyasa)
eo: Tonga

en: Tonga (Tonga Islands)
eo: Tongana

en: Tornedalen Finnish
eo: Finna de la Valo de Torne

en: Transalpine Gaulish
eo: Transalpa gaŭla

en: Trinidad and Tobago Sign Language
eo: Trinidada-Tobaga gestolingvo

en: Trinidadian Creole English
eo: Trinidada kreola angla

en: Tsimshian
eo: Cimŝia

en: Tsonga
eo: Conga

en: Tswana
eo: Cvana

en: Tunisian Arabic
eo: Tunizia araba

en: Tunisian Sign Language
eo: Tunizia gestolingvo

en: Turkish
eo: Turka

en: Turkish Sign Language
eo: Turka gestolingvo

en: Turkish, Old
eo: Turka, malnova

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
eo: Turka, otomana (1500–1928)

en: Turkmen
eo: Turkmena

en: Tuvalu
eo: Tuvalua

en: Tuvinian
eo: Tuva

en: Twi
eo: Tvia

en: Udmurt
eo: Udmurta

en: Ugandan Sign Language
eo: Uganda gestolingvo

en: Ugaritic
eo: Ugarita

en: Uighur
eo: Ujgura

en: Uighur, Old
eo: Ujgura, malnova

en: Ukrainian
eo: Ukraina

en: Ukrainian Sign Language
eo: Ukraina gestolingvo

en: Umbrian
eo: Umbra

en: Umbundu
eo: Umbunda

en: Undetermined
eo: Nedeterminita

en: Urdu
eo: Urduo

en: Uruguayan Sign Language
eo: Urugvaja gestolingvo

en: Uzbek
eo: Uzbeka

en: Uzbek, Northern
eo: Uzbeka, norda

en: Uzbek, Southern
eo: Uzbeka, suda

en: Uzbeki Arabic
eo: Uzbeka araba

en: Vai
eo: Vaja

en: Valencian Sign Language
eo: Valencia gestolingvo

en: Venda
eo: Vendaa

en: Venetic
eo: Venecia

en: Venezuelan Sign Language
eo: Venezuela gestolingvo

en: Vietnamese
eo: Vjetnama

en: Vincentian Creole English
eo: Sankta-Vincenta kreola angla

en: Virgin Islands Creole English
eo: Virgulininsula kreola angla

en: Vlaamse Gebarentaal
eo: Flandra gestolingvo

en: Volapük
eo: Volapuko

en: Votic
eo: Vota

en: Walloon
eo: Valona

en: Washo
eo: Vaŝoa

en: Welsh
eo: Kimra

en: Welsh Romani
eo: Kimra cigana

en: Welsh, Middle
eo: Kimra, meza

en: Western Apache
eo: Okcidenta apaĉa

en: Western Bolivian Guaraní
eo: Okcident-Bolivia gvarania

en: Western Fijian
eo: Okcidenta Fiĝia

en: Western Frisian
eo: Okcidenta frisa

en: Western Neo-Aramaic
eo: Okcidenta nov-aramea

en: Western Panjabi
eo: Okcidenta panĝaba

en: Western Yiddish
eo: Okcidenta jido

en: Wolof
eo: Volofa

en: Xhosa
eo: Kosa

en: Xiang Chinese
eo: Hunana ĉina

en: Yakut
eo: Jakuta

en: Yao
eo: Jaa

en: Yapese
eo: Japa

en: Yiddish
eo: Jida

en: Yiddish, Eastern
eo: Jido, orienta

en: Yiddish, Western
eo: Jido, okcidenta

en: Yoruba
eo: Joruba

en: Yugoslavian Sign Language
eo: Jugoslava gestolingvo

en: Zapotec
eo: Zapoteka

en: Zimbabwe Sign Language
eo: Zimbabva gestolingvo

en: Zulu
eo: Zulua

en: Zuni
eo: Zuna
