snapd - en to el translation catalogue (192 entries)

en: 
    Install, configure, refresh and remove snap packages. Snaps are
    'universal' packages that work across many different Linux systems,
    enabling secure distribution of the latest apps and utilities for
    cloud, servers, desktops and the internet of things.
    
    This is the CLI for snapd, a background service that takes care of
    snaps on the system. Start with 'snap list' to see installed snaps.
el: 
    Εγκατάσταση, ρύθμιση, ανανέωση και απεγκατάσταση πακέτων snap. 
    Τα πακέτα snap είναι «γενικά» πακέτα που μπορούν να εγκατασταθούν 
    σε πολλές διαφορετικές διανομές Linux, επιτρέποντας της ασφαλή διάθεση
    εφαρμογών και εργαλείων για το σύννεφο, τους διακομιστές, τους επιτραπέζιους
    υπολογιστές και φορητούς καθώς και το Διαδίκτυο των πραγμάτων.
    
    Αυτό εδώ είναι το εργαλείο γραμμής εντολής για το snapd, μιας υπηρεσίας παρασκηνίου
    που διαχειρίζεται τα πακέτα snap στο σύστημα. Εκτελέστε την εντολή «snap list»
    για να δείτε τα ήδη εγκατεστημένα πακέτα snap.

en: 
    The buy command buys a snap from the store.
el: 
    Η εντολή buy αγοράζει ένα πακέτο snap από το κατάστημα.

en: 
    The changes command displays a summary of the recent system changes performed.
el: 
    Η εντολή change προβάλει περίληψη των πρόσφατων αλλαγών συστήματος που εκτελέστηκαν.

en: 
    The disable command disables a snap. The binaries and services of the
    snap will no longer be available. But all the data is still available
    and the snap can easily be enabled again.
el: 
    Η εντολή disable απενεργοποιεί το snap. Τα εκτελέσιμα και οι υπηρεσίες του
    snap δεν θα είναι πλέον διαθέσιμα. Αλλά τα δεδομένα θα είναι ακόμα διαθέσιμα
    και το snap μπορεί εύκολα να ενεργοποιηθεί ξανά.

en: 
    The enable command enables a snap that was previously disabled.
el: 
    Η εντολή enable ενεργοποιεί το πακέτο snap που ήταν προηγουμένως απενεργοποιημένο.

en: 
    The list command displays a summary of snaps installed in the current system.
el: 
    Η εντολή list προβάλει μια περίληψη των εγκατεστημένων snaps στο τρέχον σύστημα

en: 
    The managed command will print true or false informing whether
    snapd has registered users.
el: 
    Η εντολή managed θα εκτυπώσει true ή false ενημερώνοντας αν
    το snapd έχει καταχωρημένους χρήστες.

en: 
    The refresh command refreshes (updates) the named snap.
el: 
    Η εντολή refresh ανανεώνει το πακέτο snap που δηλώσατε.

en: 
    The repair command shows the details about one or multiple repairs.
el: 
    Η εντολή repair εμφανίζει τις λεπτομέρειες για μία ή περισσότερες επιδιορθώσεις.

en: 
    The switch command switches the given snap to a different channel without
    doing a refresh.
el: 
    Η εντολή switch αλλάζει σε ένα πακέτο snap το κανάλι του χωρίς να κάνει ταυτόχρονα ανανέωση (refresh).

en: 
    The tasks command displays a summary of tasks associated to an individual change.
el: 
    Η εντολή tasks προβάλει περίληψη των συσχετισμένων εργασιών σε μεμονωμένη αλλαγή.

en: 
    The version command displays the versions of the running client, server,
    and operating system.
el: 
    Η εντολή version προβάλει τις εκδόσεις του εκτελούμενου πελάτη, διακομιστή,
    και λειτουργικού συστήματος.

en: 
    The whoami command prints the email the user is logged in with.
el: 
    Η εντολή whoami εμφανίζει την ηλεκτρονική διεύθυνση του χρήστη που έχει συνδεθεί.

en: "snap changes" command expects a snap name, try: "snap tasks %s"
el: Η εντολή «snap changes» αναμένει όνομα snap, δοκιμάστε: «snap tasks %s»

en: %q does not contain an unpacked snap.
    
    Try "snapcraft prime" in your project directory, then "snap try" again.
el: Το %q δεν περιέχει ένα απακετάριστο snap.
    
    Δοκιμάστε με «snapcraft prime» μέσα στον κατάλογο του έργου, και μετά «snap try» ξανά.

en: %q switched to the %q channel
el: Το %q άλλαξε προς στο κανάλι %q

en: %s %s mounted from %s
el: Το %s %s είναι προσαρτημένο από %s

en: %s (see "snap login --help")
el: %s (δείτε «snap login --help»)

en: %s (try with sudo)
el: %s (δοκιμάστε με sudo)

en: %s already installed
el: Το %s είναι ήδη εγκατεστημένο

en: %s disabled
el: Το %s έχει απενεργοποιηθεί

en: %s enabled
el: Το %s έχει ενεργοποιηθεί

en: %s not installed
el: Το %s δεν είναι εγκατεστημένο

en: %s removed
el: Το %s έχει αφαιρεθεί

en: %s reverted to %s
el: Το %s έχει επαναφερθεί στην έκδοση %s

en: %s%s %s from '%s' installed
el: Το %s%s %s από «%s» έχει εγκατασταθεί

en: %s%s %s from '%s' refreshed
el: Το %s%s %s αποό «%s» έχει ανανεωθεί

en: %s%s %s installed
el: Το %s%s %s έχει εγκατασταθεί

en: %s%s %s refreshed
el: Το %s%s %s έχει ανανεωθεί

en: -r can only be used with --hook
el: το -r μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο με --hook

en: <alias-or-snap>
el: <ψευδώνυμο-ή-πακέτο-snap>

en: <alias>
el: <ψευδώνυμο>

en: <email>
el: <ηλεκ. διεύθυνση>

en: <filename>
el: <όνομα αρχείου>

en: <header filter>
el: <φίλτρο κεφαλίδας>

en: <interface>
el: <διεπαφή>

en: <key-name>
el: <κλειδί-όνομα>

en: <key>
el: <κλειδί>

en: <query>
el: <λεκτικό αναζήτησης>

en: <root-dir>
el: <γονικός-κατάλογος>

en: Abort a pending change
el: Εγκατάλειψη εκκρεμούς αλλαγής

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
el: Ψευδώνυμο για --dangerous (ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟ)

en: All snaps up to date.
el: Όλα τα πακέτα snap είναι ενημερωμένα.

en: Alternative command to run
el: Εναλλακτική εντολή για εκτέλεση

en: Always return document, even with single key
el: Πάντα επιστροφή εγγράφου, ακόμα και με μονό κλειδί

en: Always return list, even with single key
el: Πάντα επιστροφή λίστας, ακόμα και με μονό κλειδί

en: An email of a user on login.ubuntu.com
el: Μια ηλεκτρονική διεύθυνση χρήστη στο login.ubuntu.com

en: Authenticate on snap daemon
el: Ταυτοποίηση στην υπηρεσία snap

en: Authenticates on snapd and the store
el: Ταυτοποίηση χρήστη στο snapd και το κατάστημα

en: Authentication is required to connect or disconnect interfaces
el: Ταυτοποίηση απαιτείται για σύνδεση ή αποσύνδεση διεπαφών

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
el: Ταυτοποίηση απαιτείται για εγκατάσταση ή αφαίρεση πακέτων

en: Authorization is required to authenticate on the snap daemon
el: Απαιτείται εξουσιοδότηση για ταυτοποίηση στην υπηρεσία snap

en: Auto-refresh %d snaps
el: Αυτόματη ανανέωση %d snaps

en: Auto-refresh snap %q
el: Αυτόματη ανανέωση του snap %q

en: Auto-refresh snaps %s
el: Αυτόματη ανανέωση των snaps %s

en: Buys a snap
el: Αγορά πακέτου snap

en: Change ID
el: Αλλαγή αναγνωριστικού

en: Command	Alias	Notes
el: Εντολή	Ψευδώνυμο	Σημειώσεις

en: Confirm passphrase:
el: Επιβεβαίωση φράσης πρόσβασης:

en: Connect, disconnect interfaces
el: Σύνδεση, αποσύνδεση διεπαφών

en: Constrain listing to a specific snap or snap:name
el: Περιορισμός λίστας σε συγκεκριμένο snap ή snap:όνομα

en: Constrain listing to specific interfaces
el: Περιορισμός λίστας σε συγκεκριμένη διεπαφή

en: Create cryptographic key pair
el: Δημιουργία κρυπτογραφικού ζεύγους κλειδιών

en: Creates a local system user
el: Δημιουργία χρήστη τοπικού συστήματος

en: Delete cryptographic key pair
el: Διαγραφή κρυπτογραφικού ζεύγους κλειδιών

en: Delete the local cryptographic key pair with the given name.
el: Διαγραφή τοπικού κρυπτογραφικού ζεύγους κλειδιών με το συγκεκριμένο όνομα.

en: Disable %q snap
el: Απενεργοποίηση του snap %q

en: Disable aliases for snap %q
el: Απενεργοποίηση ψευδωνύμων για το snap %q

en: Disable all aliases for snap %q
el: Απενεργοποίηση όλων των ψευδωνύμων για το snap %q

en: Disables a snap in the system
el: Απενεργοποίηση snap στο σύστημα

en: Downloads the given snap
el: Λήψη του συγκεκριμένου snap

en: Email address:
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση:

en: Enable %q snap
el: Ενεργοποίση του πακέτου snap %q

en: Enables a snap in the system
el: Ενεργοποίηση snap στο σύστημα

en: Export cryptographic public key
el: Εξαγωγη κρυπτογραφικού ζεύγους κλειδιών

en: Fetching snap %q
el: Ανάκτηση snap %q

en: Finds packages to install
el: Αναζήτηση πακέτων προς εγκατάσταση

en: Generate device key
el: Δημιουργία κλειδιού συσκευής

en: Help
el: Βοήθεια

en: ID	Status	Spawn	Ready	Summary
el: Ταυτότητα	Κατάσταση	Στιγμή εκκίνησης	Σε λειτουργία	Περίληψη

en: Install %q snap
el: Εγκατάσταση snap %q

en: Install %q snap from %q channel
el: Εγκατάσταση snap %q από το κανάλι %q

en: Install %q snap from file
el: Εγκατάσταση snap %q από αρχείο

en: Install %q snap from file %q
el: Εγκατάσταση snap %q από το αρχείο %q

en: Install from the beta channel
el: Εγκατάσταση από το κανάλι beta

en: Install from the candidate channel
el: Εγκατάσταση από το κανάλι candidate

en: Install from the edge channel
el: Εγκατάσταση από το κανάλι edge

en: Install from the stable channel
el: Εγκατάσταση από το κανάλι stable

en: Install snap %q
el: Εγκατάσταση snap %q

en: Install snaps %s
el: Εγκατάσταση snaps %s

en: Install, update, or remove packages
el: Εγκατάσταση, ενημέρωση ή αφαίρεση πακέτων

en: Installs a snap to the system
el: Εγκατάσταση snap στο σύστημα

en: List installed snaps
el: Προβολή των εγκατεστημένων πακέτων snap

en: Log out of the store
el: Αποσύνδεση από το κατάστημα

en: Login successful
el: Επιτυχής σύνδεση

en: Name	SHA3-384
el: Όνομα πακέτου	SHA3-384

en: Name	Summary
el: Όνομα πακέτου	Περίληψη

en: Name	Version	Developer	Notes	Summary
el: Όνομα πακέτου	Έκδοση	Συντελεστής	Σημειώσεις	Περίληψη

en: Name	Version	Rev	Developer	Notes
el: Όνομα πακέτου	Έκδοση	Αναθεώρηση	Συντελεστής	Σημειώσεις

en: Name of key to delete
el: Όνομα κλειδιού προς διαγραφή

en: Name of key to export
el: Όνομα κλειδιού προς εξαγωγή

en: No snaps are installed yet. Try "snap install hello-world".
el: Κανένα span δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα. Δοκιμάστε «snap install hello-world».

en: Output results in JSON format
el: Η έξοδος καταλήγει σε μορφή JSON

en: Passphrase:
el: Φράση προσβασης:

en: Password of %q:
el: Κωδικός πρόσβασης του %q:

en: Prefer aliases from a snap and disable conflicts
el: Προτίμηση ψευδώνυμα από snap και απενεργοποίηση συγκρούσεων

en: Prefer aliases of snap %q
el: Προτίμηση ψευδωνύμων του snap %q

en: Prepare a snappy image
el: Προετοιμασία εικόνας snappy

en: Print the version and exit
el: Εκτύπωση έκδοσης και έξοδος

en: Prints configuration options
el: Εμφάνιση των επιλογών ρυθμίσεων

en: Refresh %q snap
el: Ανανέωση snap %q

en: Refresh %q snap from %q channel
el: Ανανέωση snap %q από το κανάλι %q

en: Refresh all snaps: no updates
el: Ανανέωση όλων των snaps: καμία ενημέρωση

en: Refresh snap %q
el: Ανανέωση snap %q

en: Refresh snaps %s
el: Ανανέωση snaps %s

en: Refresh snaps %s: no updates
el: Ανανέωση snaps %s: καμία ενημέρωση

en: Refresh to the given revision
el: Ανανέωση στη συγκεκριμένη αναθεώρηση

en: Refreshes a snap in the system
el: Ανανέωση των πακέτων snap του συστήματος

en: Remove %q snap
el: Αφαίρεση snap %q

en: Remove manual alias %q for snap %q
el: Αφαίρεση χειροκίνητου ψευδώνυμου %q για το snap %q

en: Remove only the given revision
el: Αφαίρεση μόνο της συγκεκριμένης αναθεώρησης

en: Remove snap %q
el: Αφαίρεση snap %q

en: Remove snaps %s
el: Αφαίρεση snaps %s

en: Removed
el: Αφαιρέθηκε

en: Removes a snap from the system
el: Αφαίρεση πακέτου snap από το σύστημα

en: Restart services
el: Επανεκκίνηση υπηρεσιών

en: Restarted.
el: Επανεκκινήθηκε.

en: Run a shell instead of the command (useful for debugging)
el: Εκτέλεση ενός φλοιού αντί μιας εντολής (χρήσιμο στην εκσφαλμάτωση)

en: Run the given snap command
el: Εκτέλεση συγκεκριμένης εντολής snap

en: Runs debug commands
el: Εκτέλεση εντολών αποσφαλμάτωσης

en: Search private snaps
el: Αναζήτηση ιδιωτικών snaps

en: Show all revisions
el: Εμφάνιση όλων των αναθεωρήσεων

en: Show available snaps for refresh but do not perform a refresh
el: Εμφάνιση διαθέσιμων snaps για ανανέωση αλλά να μην εκτελεστεί η ανανέωση

en: Show details of a specific interface
el: Εμφάνιση λεπτομερειών συγκεκριμένης διεπαφής

en: Show interface attributes
el: Εμφάνιση ιδιοτήτων διεπαφής

en: Shows specific repairs
el: Εμφάνιση συγκεκριμένων επιδιορθώσεων

en: Shows version details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών έκδοσης

en: Snap name
el: Όνομα snap

en: Start services
el: Εκκίνηση υπηρεσιών

en: Start the userd service
el: Εκκίνηση υπηρεσίας userd

en: Started.
el: Εκκινήθηκε.

en: Status	Spawn	Ready	Summary
el: Κατάσταση	Στιγμή εκκίνησης	Σε λειτουργία	Περίληψη

en: Stop services
el: Διακοπή υπηρεσιών

en: Switches snap to a different channel
el: Αλλάζει το κανάλι σε ένα πακέτο snap

en: Tests a snap in the system
el: Δοκιμή πακέτου snap στο σύστημα

en: The output directory
el: Κατάλογος εξόδου

en: The snap to configure (e.g. hello-world)
el: Snap προς ρύθμιση (π.χ. hello-world)

en: The userd command starts the snap user session service.
el: Η εντολή userd εκκινεί την υπηρεσία συνεδρίας χρήστη.

en: Tool to interact with snaps
el: Εργαλείο για αλληλεπίδραση με τα snaps

en: Try %q snap from %s
el: Δοκιμή snap %q από %s

en: Use this channel instead of stable
el: Να χρησιμοποιηθεί αυτό το κανάλι αντί του stable

en: Waiting for server to restart
el: Αναμονή για επανεκκίνηση του διακομιστή

en: Watch a change in progress
el: Παρακολούθηση αλλαγής σε εξέλιξη

en: You need to be logged in to purchase software. Please run 'snap login' and try again.
el: Πρέπει να συνδεθείτε για αγορά λογισμικού. Παρακαλώ εκτελέστε «snap login» και δοκιμάστε ξανά.

en: active
el: ενεργό

en: bought
el: αγορασμένο

en: broken
el: χαλασμένο

en: cannot buy snap: %v
el: αδυναμία αγοράς snap: %v

en: cannot buy snap: invalid characters in name
el: αδυναμία αγοράς snap: μη έγκυροι χαρακτήρες στο όνομα

en: cannot buy snap: it has already been bought
el: αδυναμία αγοράς snap: είναι ήδη αγορασμένο

en: cannot create %q: %v
el: αδυναμία δημιουργίας του %q: %v

en: cannot find app %q in %q
el: αδυναμία εύρεσης εφαρμογής %q στο %q

en: cannot get data for %q: %v
el: αδυναμία απόκτησης δεδομένων για το %q: %v

en: cannot get full path for %q: %v
el: αδυναμία απόκτησης πλήρους μονοπατιού για το %q: %v

en: cannot get the current user: %s
el: αδυναμία απόκτησης τρέχοντος χρήστη: %s

en: cannot get the current user: %v
el: αδυναμία απόκτησης τρέχοντος χρήστη: %v

en: cannot use %q key: %v
el: αδυναμία χρήσης κλειδιού %q: %v

en: cannot validate owner of file %s
el: αδυναμία επαλήθευσης κατόχου του αρχείου %s

en: cannot write new Xauthority file at %s: %s
el: αδυναμία εγγραφής αρχείου Xauthority στο %s: %s

en: created user %q
el: δημιουργία χρήστη %q

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: email:
el: ηλεκτρονική διεύθυνση:

en: enabled
el: ενεργοποιημένο

en: error: %v
el: σφάλμα: %v

en: inactive
el: ανενεργό

en: invalid argument for flag ‘-n’: expected a non-negative integer argument, or “all”.
el: μη έγκυρη παράμετρος για τη σημαία «-n»: αναμένει μια μη-αρνητική παράμετρο, ή «όλα».

en: invalid attribute: %q (want key=value)
el: μη έγκυρη ιδιότητα: %q (επιθυμητό κλειδί=τιμή)

en: invalid header filter: %q (want key=value)
el: μη έγκυρο φίλτρο επικαφαλίδας: %q (επιθυμητό κλειδί=τιμή)

en: invalid value: %q (want snap:name or snap)
el: μη έγκυρη τιμή: %q (επιθυμητό snap:όνομα ή snap)

en: no changes found
el: καμία αλλαγή δεν βρέθηκε

en: no changes of type %q found
el: καμία αλλαγή τύπου %q δεν βρέθηκε

en: no interfaces currently connected
el: καμία διεπαφή δεν έχει συνδεθεί

en: no interfaces found
el: καμία διεπαφή δεν βρέθηκε

en: no such interface
el: καμία τέτοια διεπαφή

en: private
el: ιδιωτικό

en: snap %%q not found (at least at revision %q)
el: κανένα snap %%q δεν βρέθηκε (τουλάχιστον στην αναθεώρηση %q)

en: snap %%q not found (at least in channel %q)
el: κανένα snap %%q δεν βρέθηκε (τουλάχιστον στο κανάλι %q)

en: snap %q has no updates available
el: το snap %q δεν έχει καμία διαθέσιμη ενημέρωση

en: snap %q not found
el: το snap %q δεν βρέθηκε

en: snap is free
el: το snap είναι δωρέαν

en: unavailable
el: μη διαθέσιμη
