snapd - en to sv translation catalogue (327 entries)

en: 
    The buy command buys a snap from the store.
sv: 
    Kommandot buy köper en snapp från butiken.

en: 
    The debug command contains a selection of additional sub-commands.
    
    Debug commands can be removed without notice and may not work on
    non-development systems.
sv: 
    Kommandot debug innehåller ett urval av ytterligare delkommandon.
    
    Felsökningskommandon kan tas bort utan aviseringar och kanske inte
    fungerar på icke-utvecklarsystem.

en: 
    The enable command enables a snap that was previously disabled.
sv: 
    Kommandot enable aktiverar en snapp som tidigare avaktiverats.

en: 
    The interface command shows details of snap interfaces.
    
    If no interface name is provided, a list of interface names with at least
    one connection is shown, or a list of all interfaces if --all is provided.
sv: 
    Kommandot interface visar detaljer om snappars gränssnitt.
    
    Om inget gränssnittsnamn anges kommer en lista över gränssnittsnamn
    med minst en anslutning att visas, eller en lista över alla gränssnitt om
    --all anges.

en: 
    The managed command will print true or false informing whether
    snapd has registered users.
sv: 
    Kommandot managed kommer att skriva ut true eller false, vilket visar
    huruvida snapd har registrerat användare.

en: 
    The repair command shows the details about one or multiple repairs.
sv: 
    Kommandot repair visar detaljer om en eller flera reparationer.

en: 
    The repairs command lists all processed repairs for this device.
sv: 
    Kommandot repairs listar alla utförda reparationer för den här enheten.

en: 
    The restart command restarts the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be restarted after the hook finishes.
sv: 
    Kommandot restart startar om de givna tjänsterna i snappen. Om det körs från
    kroken "configure" kommer tjänsterna att startas om efter att kroken slutförs.

en: 
    The set command changes the provided configuration options as requested.
    
        $ snap set snap-name username=frank password=$PASSWORD
    
    All configuration changes are persisted at once, and only after the
    snap's configuration hook returns successfully.
    
    Nested values may be modified via a dotted path:
    
        $ snap set author.name=frank
sv: 
    Kommandot set ändrar de givna konfigurationsalternativen enligt begäran.
    
        $ snap set snappnamn username=frank password=$PASSWORD
    
    Alla konfigurationsändringar är omedelbart bestående, och sparas endast efter
    att snappens konfigurationskrok slutförs med lyckat resultat.
    
    Nästlade värden kan ändras via en prickad sökväg:
    
        $ snap set author.name=frank

en: 
    The start command starts the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be started after the hook finishes.
sv: 
    Kommandot start startar de angivna tjänsterna i snappen. Om det körs från
    kroken "configure" kommer tjänsterna att startas efter att kroken slutförs.

en: 
    The start command starts, and optionally enables, the given services.
sv: 
    Kommandot start startar, och eventuellt aktiverar, de givna tjänsterna.

en: 
    The stop command stops the given services of the snap. If executed from the
    "configure" hook, the services will be stopped after the hook finishes.
sv: 
    Kommandot stop stoppar de givna tjänsterna i snappen. Om det körs från
    kroken "configure" kommer tjänsterna att stoppas efter att kroken slutförs.

en: 
    The stop command stops, and optionally disables, the given services.
sv: 
    Kommandot stop stoppar, och eventuellt avaktiverar, de givna tjänsterna.

en: 
    The switch command switches the given snap to a different channel without
    doing a refresh.
sv: 
    Kommandot switch växlar den givna snappen till en annan kanal utan att
    göra en förnyelse.

en: 
    The version command displays the versions of the running client, server,
    and operating system.
sv: 
    Kommandot version visar versionerna för den aktiva klienten, servern,
    och operativsystemet.

en: 
    The watch command waits for the given change-id to finish and shows progress
    (if available).
sv: 
    Kommandot watch väntar på att den givna ändrings-ID:n ska slutföras, och visar
    förloppet (om tillgängligt).

en: 
    This revision of snap %q was published using classic confinement and thus may
    perform arbitrary system changes outside of the security sandbox that snaps are
    usually confined to, which may put your system at risk.
    
    If you understand and want to proceed repeat the command including --classic.
sv: 
    Den här revisionen av snapp %q utgavs med klassisk inneslutning, och kan därför
    utföra godtyckliga systemändringar utanför den säkerhetssandlåda som snappar
    normalt avgränsas till, vilket kan utgöra en risk för ditt system.
    
    Om du förstår och vill fortsätta, upprepa kommandot med --classic.

en: %q does not contain an unpacked snap.
    
    Try "snapcraft prime" in your project directory, then "snap try" again.
sv: %q innehåller inte ett uppackat snap-paket.
    
    Testa "snapcraft prime" i din projektmapp, sedan "snap try" igen.

en: %q switched to the %q channel
sv: %q bytte till kanalen %q

en: %s %s mounted from %s
sv: %s %s monterades från %s

en: %s (see "snap login --help")
sv: %s (se "snap login --help")

en: %s (try with sudo)
sv: %s (försök med sudo)

en: %s already installed
sv: %s är redan installerad

en: %s disabled
sv: %s inaktiverad

en: %s enabled
sv: %s aktiverad

en: %s not installed
sv: %s inte installerad

en: %s removed
sv: %s borttagen

en: %s reverted to %s
sv: %s återställd till %s

en: %s%s %s from '%s' installed
sv: %s%s %s från "%s" installerad

en: %s%s %s from '%s' refreshed
sv: %s%s %s från "%s" uppdaterad

en: %s%s %s installed
sv: %s%s %s installerad

en: %s%s %s refreshed
sv: %s%s %s uppdaterad

en: --list does not take mode nor channel flags
sv: --list tar inte läges- eller kanalflaggor

en: --time does not take mode nor channel flags
sv: --time tar inte läges- eller kanalflaggor

en: -r can only be used with --hook
sv: -r kan bara användas med --hook

en: <alias-or-snap>
sv: <alias-eller-snap>

en: <assertion file>
sv: <assert-fil>

en: <assertion type>
sv: <assert-typ>

en: <change-id>
sv: <ändra-id>

en: <conf value>
sv: <konf.värde>

en: <email>
sv: <epost>

en: <filename>
sv: <filnamn>

en: <header filter>
sv: <rubrikfilter>

en: <interface>
sv: <gränssnitt>

en: <key-name>
sv: <nyckelnamn>

en: <key>
sv: <nyckel>

en: <model-assertion>
sv: <modell-assert>

en: <query>
sv: <fråga>

en: <root-dir>
sv: <root-kat>

en: <snap>:<slot or plug>
sv: <snap>:<slot eller plug>

en: A service specification, which can be just a snap name (for all services in the snap), or <snap>.<app> for a single service.
sv: En tjänstespecifikation, som kan vara bara ett snappnamn (för alla tjänster i snappen), eller <snapp>.<app> för en enstaka tjänst.

en: Abort a pending change
sv: Avbryt en väntande ändring

en: Added
sv: Tillagd

en: Adds an assertion to the system
sv: Lägger till en assert i systemet

en: Advise on snaps that provide the given command
sv: Informera om snappar som tillhandahåller det givna kommandot

en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
sv: Alias för --dangerous (FÖRÅLDRAD)

en: All snaps up to date.
sv: Alla snap-paket uppdaterade.

en: Allow snap %q to change %q to %q ?
sv: Tillåt snapp %q att ändra %q till %q ?

en: Allow snap %q to open file %q?
sv: Tillåt snapp %q att öppna filen %q?

en: Alternative command to run
sv: Alternativt kommando att köra

en: Always return document, even with single key
sv: Returnera alltid dokument, även med enstaka nyckel

en: Always return list, even with single key
sv: Returnera alltid lista, även med enstaka nyckel

en: An email of a user on login.ubuntu.com
sv: En e-postadress för en användare på login.ubuntu.com

en: Assertion file
sv: Assert-fil

en: Assertion type name
sv: Assert-typnamn

en: Authenticate on snap daemon
sv: Autentisera mot snapp-daemon

en: Authenticates on snapd and the store
sv: Autentiseras på snapd och butiken

en: Authentication is required to connect or disconnect interfaces
sv: Autentisering krävs för att ansluta eller koppla bort gränssnitt

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
sv: Autentisering krävs för att installera, uppdatera, eller ta bort paket

en: Authorization is required to authenticate on the snap daemon
sv: Identitskontroll krävs för att autentisera mot snapp-daemonen

en: Bad code. Try again:
sv: Felaktig kod. Försök igen:

en: Buys a snap
sv: Köper en snap

en: Change ID
sv: Ändra ID

en: Changes configuration options
sv: Ändrar konfigurationsalternativ

en: Command	Alias	Notes
sv: Kommando	Alias	Anteckningar

en: Configuration value (key=value)
sv: Konfigurationsvärde (nyckel=värde)

en: Confirm passphrase:
sv: Bekräfta lösenfras:

en: Connect, disconnect interfaces
sv: Anslut, koppla bort gränssnitt

en: Constrain listing to a specific snap or snap:name
sv: Begränsa lista till en specifik snap eller snapp:namn

en: Constrain listing to specific interfaces
sv: Begränsa lista till specifika gränssnitt

en: Constrain listing to those matching header=value
sv: Begränsa lista till de som matchar rubrik=värde

en: Copy snap %q data
sv: Kopiera data från snapp %q

en: Create a cryptographic key pair that can be used for signing assertions.
sv: Skapa ett kryptografiskt nyckelpar som kan användas för att signera asserts.

en: Create cryptographic key pair
sv: Skapa kryptografiskt nyckelpar

en: Create snap build assertion
sv: Skapa snap-bygges-assert

en: Create snap-build assertion for the provided snap file.
sv: Skapa snap-bygges-assert för den givna snap-filen.

en: Creates a local system user
sv: Skapar en lokal systemanvändare

en: Delete cryptographic key pair
sv: Radera kryptografiskt nyckelpar

en: Delete the local cryptographic key pair with the given name.
sv: Radera det lokala kryptografiska nyckelparet med det givna namnet.

en: Disable %q snap
sv: Inaktivera %q-snap

en: Disable aliases for snap %q
sv: Avaktivera alias för snapp %q

en: Disable all aliases for snap %q
sv: Avaktiverar alla alias för snap %q

en: Disables a snap in the system
sv: Avaktiverar en snapp i systemet

en: Do not wait for the operation to finish but just print the change id.
sv: Vänta inte på att åtgärden ska slutföras, skriv bara ut ändrat ID.

en: Download snap %q%s from channel %q
sv: Ladda ned snapp %q%s från kanal %q

en: Download the given revision of a snap, to which you must have developer access
sv: Hämta den givna revisionen av en snap, för vilket du behöver utvecklaråtkomst

en: Downloads the given snap
sv: Hämtar angiven snap

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Enable %q snap
sv: Aktivera %q-snap

en: Enables a snap in the system
sv: Aktiverar en snapp i systemet

en: Ensure prerequisites for %q are available
sv: Säkerställ att allt som %q kräver finns tillgängligt

en: Export a public key assertion body that may be imported by other systems.
sv: Exportera en öppen nyckel assert-nyttolast som kan importeras av andra system.

en: Export cryptographic public key
sv: Exportera kryptografisk öppen nyckel

en: Fetching assertions for %q
sv: Hämtar asserts för %q

en: Fetching snap %q
sv: Hämtar snap %q

en: Filename of the snap you want to assert a build for
sv: Filnamn för snap du vill försäkra ett bygge för

en: Finds packages to install
sv: Söker efter paket att installera

en: Force adding the user, even if the device is already managed
sv: Tvinga tillägg av användare, även om enheten redan hanteras

en: Force import on classic systems
sv: Tvinga import på klassiska system

en: Format public key material as a request for an account-key for this account-id
sv: Formatera öppet nyckelmaterial som en begäran för en kontonyckel för detta konto-ID

en: Generate the manpage
sv: Generera manualsidan

en: Grant sudo access to the created user
sv: Bevilja sudo-åtkomst för den skapade användaren

en: Hook to run
sv: Krok att köra

en: Identifier of the signer
sv: Signerarens identifierare

en: Identifier of the snap package associated with the build
sv: Identifierare för snap-paket associerat med bygge

en: Ignore validation by other snaps blocking the refresh
sv: Ignorera validering av andra snap-paket som blockerar uppdatering

en: In order to buy %q, you need to agree to the latest terms and conditions. Please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to do this.
    
    Once completed, return here and run 'snap buy %s' again.
sv: För att köpa %q, måste du godkänna de senaste villkoren. Gå till https://my.ubuntu.com/payment/edit för att göra detta.
    
    När du är färdig, kom tillbaka hit och kör "snap buy %s" igen.

en: Include a verbose list of a snap's notes (otherwise, summarise notes)
sv: Inkludera en utförlig lista över ett snap-pakets anteckningar (annars sammanfattas anteckningar)

en: Include unused interfaces
sv: Inkludera gränssnitt som inte används

en: Inspects devices for actionable information
sv: Inspekterar enheter för användbar information

en: Install %q snap
sv: Installera snap-paketet %q

en: Install %q snap from %q channel
sv: Installera snap %q från kanalen %q

en: Install %q snap from file
sv: Installera snap  %q från fil

en: Install %q snap from file %q
sv: Installera snap %q från fil %q

en: Install from the beta channel
sv: Installera från betakanalen

en: Install from the candidate channel
sv: Installera från kandidatkanalen

en: Install from the edge channel
sv: Installera från spetskanalen

en: Install from the stable channel
sv: Installera från stabila kanalen

en: Install snap %q
sv: Installera snap %q

en: Install snaps %s
sv: Installera snap-paket %s

en: Install the given revision of a snap, to which you must have developer access
sv: Installera den givna revisionen av en snap, för vilket du behöver ha utvecklaråtkomst

en: Install the given snap file even if there are no pre-acknowledged signatures for it, meaning it was not verified and could be dangerous (--devmode implies this)
sv: Installera den givna snap-filen även om det inte finns några tidigare kända signaturer för den, vilket innebär att den inte verifierades och kan vara farlig (--devmode antar detta)

en: Install the given snap without enabling its automatic aliases
sv: Installera det givna snap-paketet utan att aktivera dess automatiska alias

en: Install the snap with:
       snap ack %s
       snap install %s
sv: Installera snappen med:
       snap ack %s
       snap install %s

en: Install, update, or remove packages
sv: Installera, uppdatera eller ta bort paket

en: Installs a snap to the system
sv: Installerar en snap i systemet

en: Key of interest within the configuration
sv: Nyckel av intresse bland konfigurationen

en: List a change's tasks
sv: Lista en ändrings uppgifter

en: List cryptographic keys
sv: Lista kryptografiska nycklar

en: List cryptographic keys that can be used for signing assertions.
sv: Lista kryptografiska nycklar som kan användas för att signera försäkran.

en: List installed snaps
sv: Lista installerade snap-paket

en: List system changes
sv: Lista systemändringar

en: Lists aliases in the system
sv: Lista alias i systemet

en: Lists all repairs
sv: Lista alla reparationer

en: Lists interfaces in the system
sv: Lista gränssnitt i systemet

en: Lists snap interfaces
sv: Lista snap-gränssnitt

en: Log out of the store
sv: Logga ut från butiken

en: Login successful
sv: Inloggning lyckades

en: Make current revision for snap %q unavailable
sv: Gör aktuell revision för snapp %q otillgänglig

en: Make snap %q (%s) available to the system
sv: Gör snapp %q (%s) tillgänglig för systemet

en: Make snap %q (%s) unavailable to the system
sv: Gör snapp %q (%s) otillgänglig för systemet

en: Make snap %q unavailable to the system
sv: Gör snapp %q otillgänglig för systemet

en: Make snap %q%s available to the system
sv: Gör snapp %q%s tillgänglig för systemet

en: Mount snap %q%s
sv: Montera snapp %q%s

en: Name	SHA3-384
sv: Namn	SHA3-384

en: Name	Summary
sv: Namn	Sammanfattning

en: Name	Version	Developer	Notes	Summary
sv: Namn	Version	Utvecklare	Anteckningar	Sammanfattning

en: Name	Version	Rev	Developer	Notes
sv: Namn	Version	Rev	Utvecklare	Anteckningar

en: Name of key to create; defaults to 'default'
sv: Nyckelnamn att skapa; förval är "default"

en: Name of key to delete
sv: Nyckelnamn att radera

en: Name of key to export
sv: Nyckelnamn att exportera

en: Name of the GnuPG key to use (defaults to 'default' as key name)
sv: Namnet som GnuPG-nyckeln ska använda (förvalt nyckelnamn är "default")

en: Name of the key to use, otherwise use the default key
sv: Nyckelnamn att använda, annars används förvald nyckel

en: No aliases are currently defined for snap %q.
sv: Inga alias är definierade för snapp %q.

en: No matching snaps for %q
sv: Inga matchande snappar för %q

en: No matching snaps for %q in section %q
sv: Inga matchande snappar för %q i avsnitt %q

en: No search term specified. Here are some interesting snaps:
sv: Ingen sökterm angiven. Här är några snappar att titta närmare på:

en: No snaps are installed yet. Try "snap install hello-world".
sv: Inga snap-paket har installerats än. Testa "snap install hello-world".

en: Output results in JSON format
sv: Utdata resulterar i JSON-format

en: Passphrase:
sv: Lösenfras:

en: Password of %q:
sv: Lösenord för %q:

en: Please re-enter your Ubuntu One password to purchase %q from %q
    for %s. Press ctrl-c to cancel.
sv: Ange ditt Ubuntu One-lösenord igen för att köpa %q från %q
    för %s. Tryck ctrl-C för att avbryta.

en: Prefer aliases for snap %q
sv: Föredra alias för snap %q

en: Prefer aliases from a snap and disable conflicts
sv: Föredra alias från en snap och inaktivera konflikter

en: Prefer aliases of snap %q
sv: Föredra alias för snap %q

en: Prepare a snappy image
sv: Förbered en snappy-avbild

en: Prepare snap %q (%s)
sv: Förbered snap %q (%s)

en: Prepare snap %q%s
sv: Förbered snap %q%s

en: Print the version and exit
sv: Skriv ut version och avsluta

en: Prints configuration options
sv: Skriver ut konfigurationsalternativ

en: Prints the confinement mode the system operates in
sv: Skriver ut vilket inneslutningsläge systemet arbetar i

en: Prints whether system is managed
sv: Skriver ut huruvida systemet är hanterat

en: Prune automatic aliases for snap %q
sv: Städa upp automatiska alias för snap %q

en: Put snap in classic mode and disable security confinement
sv: Sätt snap i klassiskt läge och inaktivera säkerhetsinneslutning

en: Put snap in development mode and disable security confinement
sv: Sätt snap i utvecklarläge och inaktivera säkerhetsinneslutning

en: Put snap in enforced confinement mode
sv: Sätt snap i bevakat inneslutningsläge

en: Query the status of services
sv: Undersök status för tjänster

en: Refresh %q snap
sv: Förnya snap %q

en: Refresh %q snap from %q channel
sv: Förnya snap %q från kanalen %q

en: Refresh aliases for snap %q
sv: Förnya alias för snap %q

en: Refresh all snaps: no updates
sv: Förnya alla snappar: inga uppdateringar

en: Refresh snap %q
sv: Förnya snapp %q

en: Refresh snaps %s
sv: Uppdatera snappar %s

en: Refresh snaps %s: no updates
sv: Förnya snappar %s: inga uppdateringar

en: Refresh to the given revision
sv: Uppdatera den givna revisionen

en: Refreshes a snap in the system
sv: Uppdaterar en snap i systemet

en: Remove %q snap
sv: Ta bort snap %q

en: Remove aliases for snap %q
sv: Ta bort alias för snap %q

en: Remove data for snap %q (%s)
sv: Ta bort data för snap %q (%s)

en: Remove manual alias %q for snap %q
sv: Ta bort manuellt alias %q för snap %q

en: Remove only the given revision
sv: Ta endast bort den angivna revisionen

en: Remove security profile for snap %q (%s)
sv: Ta bort säkerhetsprofil för snap %q (%s)

en: Remove security profiles of snap %q
sv: Ta bort säkerhetsprofiler för snap %q

en: Remove snap %q
sv: Ta bort snap %q

en: Remove snap %q (%s) from the system
sv: Ta bort snap %q (%s) från systemet

en: Remove snaps %s
sv: Ta bort snapp-paketen %s

en: Removed
sv: Borttagen

en: Removes a snap from the system
sv: Tar bort en snap från systemet

en: Request device serial
sv: Begär enhetens serienummer

en: Restart services
sv: Starta om tjänster

en: Restarted.
sv: Omstartad.

en: Restrict the search to a given section
sv: Begränsa sökningen till ett givet avsnitt

en: Retrieve logs of services
sv: Hämta logg för tjänster

en: Revert %q snap
sv: Rulla tillbaka snap %q

en: Reverts the given snap to the previous state
sv: Rulla tillbaka det givna snap-paketet till föregående tillstånd

en: Run a shell instead of the command (useful for debugging)
sv: Kör ett skal istället för kommandot (hjälper vid felsökning)

en: Run as a timer service with given schedule
sv: Kör som en tidmätartjänst med ett givet schema

en: Run configure hook of %q snap
sv: Kör konfigureringskrok för snap %q

en: Run configure hook of %q snap if present
sv: Kör konfigureringskrok för snap %q om den finns

en: Run hook %s of snap %q
sv: Kör krok %s för snap %q

en: Run install hook of %q snap if present
sv: Kör installeringskrok för snap %q om den finns

en: Run post-refresh hook of %q snap if present
sv: Kör post-förnyelsekrok för snap %q om den finns

en: Run prepare-device hook
sv: Kör förbered-enhets-krok

en: Run remove hook of %q snap if present
sv: Kör borttagningskrok för snap %q om den finns

en: Run the given snap command
sv: Kör det givna snap-kommandot

en: Run the given snap command with the right confinement and environment
sv: Kör det givna snap-kommandot med korrekt inneslutning och miljö

en: Runs debug commands
sv: Kör felsökningskommandon

en: Search private snaps
sv: Sök privata snap-paket

en: Select last change of given type (install, refresh, remove, try, auto-refresh etc.)
sv: Välj senaste ändring av given typ (installera, förnya, ta bort, testa, auto-förnya osv.)

en: Set automatic aliases for snap %q
sv: Ange automatiska alias för snap %q

en: Sets up a manual alias
sv: Anger ett manuellt alias

en: Setup alias %q => %q for snap %q
sv: Ställ in alias %q => %q för snap %q

en: Setup manual alias %q => %q for snap %q
sv: Ställ in manuellt alias %q => %q för snap %q

en: Setup snap %q (%s) security profiles
sv: Ställ in säkerhetsprofiler för snap %q (%s)

en: Setup snap %q aliases
sv: Ställ in alias för snap %q

en: Setup snap %q%s security profiles
sv: Ställ in säkerhetsprofiler för snapp %q%s

en: Snap name
sv: Snappnamn

en: Start snap %q (%s) services
sv: Starta tjänster från snapp %q (%s)

en: Start snap %q%s services
sv: Starta snapp %q%s-tjänster

en: Start snap services
sv: Starta snapptjänster

en: Stop snap %q (%s) services
sv: Stoppa snapp %q (%s)-tjänster

en: Stop snap %q services
sv: Stoppa snapp %q-tjänster

en: Stop snap services
sv: Stoppa snapptjänster

en: Strict typing with nulls and quoted strings
sv: Strikt inmatning med tomma och citerade strängar

en: Switches snap to a different channel
sv: Växlar snapp till en annan kanal

en: Thanks for purchasing %q. You may now install it on any of your devices
    with 'snap install %s'.
sv: Tack för att du köpte %q. Du kan nu installera det på valfri enhet med
    kommandot "snap install %s".

en: The login.ubuntu.com email to login as
sv: E-postadress på login.ubuntu.com att logga in som

en: The snap to configure (e.g. hello-world)
sv: Snapp att konfigurera (t.ex. hello-world)

en: The snap whose conf is being requested
sv: Snappen vars konf begärs

en: Toggle snap %q flags
sv: Växla snapp %q-flaggor

en: Tool to interact with snaps
sv: Verktyg för att interagera med snappar

en: Try %q snap from %s
sv: Testa snapp %q från %s

en: Try: snap install <selected snap>
sv: Testa: snap install <vald snapp>

en: Two-factor code:
sv: Två-faktor kod:

en: Use a specific snap revision when running hook
sv: Använd en specifik snapprevision när krok körs

en: You need to have a payment method associated with your account in order to buy a snap, please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to add one.
    
    Once you’ve added your payment details, you just need to run 'snap buy %s' again.
sv: Du måste ha en betalningsmetod associerad med ditt konto för att kunna köpa en snapp. Besök https://my.ubuntu.com/payment/edit för att lägga till en.
    
    När du har lagt till betalningsinformationen behöver du bara köra "snap buy %s" igen.

en: a single snap name is needed to specify mode or channel flags
sv: ett enstaka snappnamn behövs för att specificera läges- eller kanalflaggor

en: a single snap name is needed to specify the revision
sv: ett enstaka snappnamn behövs för att specificera revision

en: a single snap name must be specified when ignoring validation
sv: ett enstaka snappnamn måste specificeras när validering ignoreras

en: active
sv: aktiv

en: bought
sv: köpt

en: broken
sv: trasig

en: cannot buy snap: %v
sv: kan inte köpa snapp: %v

en: cannot buy snap: invalid characters in name
sv: kan inte köpa snapp: ogiltiga tecken i namnet

en: cannot buy snap: it has already been bought
sv: kan inte köpa snapp: den har redan köpts

en: cannot create %q: %v
sv: kan inte skapa %q: %v

en: cannot extract the snap-name from local file %q: %v
sv: kan inte extrahera snappnamn från lokal fil %q: %v

en: cannot find app %q in %q
sv: kan inte hitta program %q i %q

en: cannot find hook %q in %q
sv: kan inte hitta krok %q i %q

en: cannot get data for %q: %v
sv: kan inte hämta data för %q: %v

en: cannot get full path for %q: %v
sv: kan inte hämta full sökväg för %q: %v

en: cannot get the current user: %s
sv: kan inte hämta aktuell användare: %s

en: cannot get the current user: %v
sv: kan inte hämta aktuell användare: %v

en: cannot mark boot successful: %s
sv: kan inte märka uppstart lyckad: %s

en: cannot open the assertions database: %v
sv: kan inte öppna försäkringsdatabasen: %v

en: cannot read assertion input: %v
sv: kan inte läsa försäkransindata: %v

en: cannot read symlink: %v
sv: kan inte läsa symlänk: %v

en: cannot update the 'current' symlink of %q: %v
sv: kan inte uppdatera "aktuell" symlänk för %q: %v

en: cannot use %q key: %v
sv: kan inte använda nyckeln %q: %v

en: cannot use change ID and type together
sv: kan inte använda ändrings-ID och typ tillsammans

en: cannot use devmode and jailmode flags together
sv: kan inte använda devmode- och jailmode-flaggorna tillsammans

en: cannot validate owner of file %s
sv: kan inte validera ägare av filen %s

en: cannot write new Xauthority file at %s: %s
sv: kan inte skriva ny Xauthority-fil på %s: %s

en: change finished in status %q with no error message
sv: ändring slutförd i status %q utan felmeddelande

en: classic confinement requires snaps under /snap or symlink from /snap to %s
sv: klassisk inneslutning kräver snappar i /snap eller symlänk från /snap till %s

en: created user %q
sv: skapade användare %q

en: disabled
sv: avaktiverad

en: email:
sv: e-post:

en: enabled
sv: aktiverad

en: error: %v
sv: fel: %v

en: error: the `<snap-dir>` argument was not provided and couldn't be inferred
sv: fel: argumentet "<snap-dir>" angavs inte och kunde inte antydas

en: get which option?
sv: hämta vilket alternativ?

en: h
sv: t

en: inactive
sv: inaktiv

en: interface attributes can only be read during the execution of interface hooks
sv: gränssnittsattribut kan bara läsas när gränssnittskrokarna körs

en: interface attributes can only be set during the execution of prepare hooks
sv: gränssnittsattribut kan bara sättas när förberedelsekrokarna körs

en: internal error, please report: running %q failed: %v
sv: internt fel, var god rapportera: kunde inte köra %q: %v

en: invalid configuration: %q (want key=value)
sv: ogiltig konfiguration: %q (vill ha nyckel=värde)

en: invalid header filter: %q (want key=value)
sv: ogiltigt huvudfilter: %q (vill ha nyckel=värde)

en: invalid parameter: %q (want key=value)
sv: ogiltig parameter: %q (vill ha nyckel=värde)

en: invalid value: %q (want snap:name or snap)
sv: ogiltigt värde: %q (vill ha snap:namn eller snapp)

en: key name %q is not valid; only ASCII letters, digits, and hyphens are allowed
sv: nyckelnamnet %q är ogiltigt; endast ASCII-tecken, siffror, och streck tillåts

en: local snap %q is unknown to the store, use --amend to proceed anyway
sv: lokal snapp %q är okänd för butiken; använd --amend för att fortsätta ändå

en: need the application to run as argument
sv: kräver att programmet körs som argument

en: no changes found
sv: hittade inga ändringar

en: no changes of type %q found
sv: hittade inga ändringar av typen %q

en: no interfaces currently connected
sv: inga gränssnitt anslutna just nu

en: no interfaces found
sv: inga gränssnitt hittades

en: no matching snaps installed
sv: inga matchande snappar installerade

en: no such interface
sv: inget sådant gränssnitt

en: no valid snaps given
sv: inga giltiga snappar angivna

en: please provide change ID or type with --last=<type>
sv: ange ändrings-ID eller typ med --last=<typ>

en: private
sv: privat

en: repairs are not available on a classic system
sv: reparationer är inte tillgängliga på ett klassiskt system

en: set failed: %v
sv: set misslyckades: %v

en: set which option?
sv: sätt vilket alternativ?

en: snap %q has no updates available
sv: snapp %q har inga tillgängliga uppdateringar

en: snap %q not found
sv: snapp %q finns inte

en: snap is free
sv: snapp är gratis

en: too many arguments for command
sv: för många argument för kommandot

en: too many arguments for hook %q: %s
sv: för många argument för krok %q: %s

en: too many arguments: %s
sv: för många argument: %s

en: unable to contact snap store
sv: kan inte kontakta snap store

en: unavailable
sv: otillgänglig

en: unknown service: %q
sv: okänd tjänst: %q

en: warning:	no snap found for %q
sv: varning:	ingen snapp hittades för %q

en: y
sv: å
